Październik miesiącem różańca

PAŹDZIERNIK - MIESIĄCEM 
MODLITWY RÓŻAŃCOWEJ 
7 X - Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej

Różaniec (z łac. rosarium - ogród różany) to nazwa modlitwy znanej pierwotnie pod nazwą Psałterza Najświętszej Maryi Panny i kultywowanej od czasów średniowiecznych. Różaniec zapoczątkowany został prawdopodobnie przez świeckich jako naśladownictwo liturgii godzin (Brewiarza) obecnej w zgromadzeniach zakonnych, podczas których mnisi modlili się codziennie za pomocą 150 psalmów. Osoby laickie, nie potrafiące zwykle czytać, zastąpiły psalmy stupięćdziesięcioma "Zdrowaś Maryjo". Z czasem rozpoczęto używanie sznura z paciorkami (koronki), aby śledzić dokładną liczbę modlitw.

dominic rosary

Pierwsze wspomnienie o Różańcu pojawiło się przy okazji zwycięstwa nad albigensami w 1213, które łączono z podaniem o przekazaniu Różańca przez Matkę Bożą św. Dominikowi (do naszego kraju modlitwę różańcową sprowadził polski dominikanin - św. Jacek). Inny dominikanin - papież św. Pius V zatwierdził jednolitą formę Różańca dla całego Kościoła (trzy części i piętnaście tajemnic) i na 7 października ustanowił święto Matki Bożej Różańcowej (pierwotnie MB Zwycięskiej - bo za wstawiennictwem Maryi modlący się na Różańcu Pius V i lud chrześcijańskiej Europy wyprosili w 1570 r. zwycięstwo nad przeważającymi wojskami muzułmańskimi w bitwie morskiej pod Lepanto).

nmp rozancowej

Forma modlitwy ustalona przez św. Piusa V pod koniec XVI w. (15 tajemnic podzielonych na 5 Tajemnic Radosnych, 5 - Bolesnych i 5 - Chwalebnych) nie zmieniła się aż do roku 2002, kiedy to Jan Paweł II dodał jeszcze 5 tajemnic Światła (list apostolski "Rosarium Virginis Mariae"), które obrazują publiczną działalność Chrystusa w czasie Jego ziemskiego żywota (modlitwa pierwotnymi trzema częściami dalej uważana jest za ważną).

Przez kolejne wieki zwyczaj systematycznego odmawiania modlitwy różańcowej pozostawał ciągle żywy, m.in. także za sprawą sławnych objawień Najświętszej Maryi Panny z Różańcem w ręku - usilnie proszącej o taką właśnie modlitwę, np. w Lourdes w 1858 r., w Nowych Pompejach koło Neapolu w 1875 r., w Fatimie w 1917 r. oraz w wielu innych mniej znanych miejscach. Naturalnym pokłosiem tej pięknej formy pobożności stały się najpierw bractwa różańcowe (w Polsce należeli do nich nawet królowie: Stefan Batory, Władysław IV Waza, Jan III Sobieski, Stanisław Leszczyński czy słynni wodzowie: Stefan Czarniecki, Stanisław Żółkiewski, Jan Karol Chodkiewicz, Tadeusz Kościuszko), potem koła "Żywego Różańca", Nieustającego Różańca Papieskiego, Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci czy Różańca Rodzinnego.

rozaniec rodzinny

Właśnie tę ostatnią formę modlitwy różańcowej szczególnie polecamy naszym Parafianom. Istnieje bowiem wielka potrzeba, by do Boga zanosić prośby o uzdrowienie relacji rodzice-dzieci, o to aby skutki grzechów rodziców nie dotykały dzieci oraz o pełnię błogosławieństwa Bożego dla dzieci. Bo jak napisał Jan Paweł II w przywoływanym tu liście apostolskim "Rosarium Virginis Mariae": "Rodzina, która odmawia razem różaniec, odtwarza poniekąd klimat domu w Nazarecie: Jezusa stawia się w centrum, dzieli się z Nim radości i cierpienia, w Jego ręce składa się potrzeby i projekty, od Niego czerpie się nadzieję i siłę na drogę".

Zapraszamy też do zapoznania się z inicjatywą Podwórkowych Kółek Różańcowych - ruchu skupiającego obecnie ponad 140 000 dzieci z 32. krajów całego świata, a założonego przez Polkę - p. Magdalenę Buczek. Więcej na ten temat można przeczytać, "klikając" TUTAJ.

Różaniec w naszej Parafii jest odmawiany:

- codziennie (w dni powszednie) po Mszy św. wieczornej, czyli ok. g. 18,30;

- w niedziele przed Mszą św. wieczorną, czyli o g. 17,30.
- z udziałem dzieci: w poniedziałki, środy i piątki o godz. 16.30.

Poprawiony (sobota, 29 września 2018 23:57)

 

dodawanie komentarzy zablokowane.