Strona główna > Święci Pasjoniści > Św. Paweł od Krzyża (1694 - 1775)

Św. Paweł od Krzyża (1694 - 1775)

Spis treści
Św. Paweł od Krzyża (1694 - 1775)
Św. Paweł od Krzyża
Wszystkie strony

Paweł Franciszek Daneo urodził się 3 stycznia 1694 r. w miasteczku Ovada we Włoszech. Został ochrzczony, gdy miał 3 dni. Jego rodzicami byli: Łukasz i Anna Maria. Ojciec prowadził sklepik z płótnem i suknami w ciasnej bocznej uliczce miasteczka Ovada. Rodzice byli bardzo religijni. Mały Pawełek miał zwyczaj budować sobie ołtarzyki, przed którymi klękał do modlitwy. Często nawet zrywał się ze snu na dwie lub trzy godziny przed świtem, aby się modlić. Pierwszych modlitw nauczył się siedząc na kolanach swojej mamy. Najbardziej lubił chwile, gdy przed zaśnięciem, mama opowiadała mu różne zdarzenia z życia świętych. Niektóre z tych opowiadań słyszał tak często, że w końcu umiał Je na pamięć. Toteż z biegiem czasu począł zbierać wokół siebie braci i siostry, którym je opowiadał.

Zdarzało się, że gdy grzebień niekiedy zbyt mocno targał czuprynę chłopca i dziecinne łzy napływały mu do oczu, matka w odpowiedzi na jego skargę wciskała mu do rąk mały krzyż i mówiła: "Popatrz no, zobacz, ile Pan Jezus wycierpiał" I chłopiec przestawał płakać.

Pokoiki nad sklepem w Ovada okazały się za ciasne, bowiem powiększała się rodzina. Dlatego też siedmioletni Pawełek przeprowadza się z rodzicami i rodzeństwem do innego miasteczka - Cremolino. Tu zaczyna uczęszczać do szkoły. Ledwie zakończył swe codzienne zajęcia, wyruszał do kościoła. Jego koledzy często mówili: "Chcesz znaleźć Pawła? ... Zajrzyj do kościoła".

Pewnego razu w czasie wycieczki do Ovada, gdzie znajdował się sklepik ojca, Paweł wraz ze swym młodszym bratem Jankiem wpadli do rzeki. Nie było w pobliżu nikogo. Nagle ukazała się jakaś przepiękna Pani, która podawszy każdemu z nich rękę pomogła im wydostać się na brzeg. Był to w życiu Pawła pierwszy dowód opieki nieba, której później w życiu tyle razy doświadczał.

Po wielu przeprowadzkach rodzice osiedlili się w Castellazzo. Stryj Pawła zostawił mu spory spadek pod warunkiem, że się ożeni. Paweł jednak miał już inne zamiary. Zwrócił oczy w stronę krzyża i powiedział: "Panie mój Ukrzyżowany, oświadczam, że z tego spadku przyjmę tylko ten oto brewiarz, gdyż Ty jeden, Boże mój, starczysz mi za wszystko".

Kiedy w roku 1715 papież Klemens zwrócił się do chrześcijańskiej młodzieży z apelem, aby bronić chrześcijaństwo przed islamem, Paweł postanowił zaciągnąć się do armii weneckiej. Jednak to życie żołnierskie nie było dla niego. Zrozumiał podczas modlitwy, że on - Paweł, ma inne powołanie. Uzyskał zwolnienie z wojska.

Pragnieniem Pawła jest żyć pięknie na wzór Jezusa. Być Jego uczniem. Uczniem Ukrzyżowanego. Podejmuje więc często umartwienia, wyrzeczenia, aby ćwiczyć się. Potrafi nie jeść tego, co mu bardzo smakuje czy też spać, podkładając pod głowę cegły, aby było niewygodnie. To mu pomaga w panowaniu nad sobą.

Dowodem na to jest modlitwa Pawła: "Wszak wiesz dobrze, o Panie, że dzięki Tobie, twój Paweł nie przypomina sobie, aby kiedykolwiek splamił duszę bodaj jedną dobrowolną winą".

Paweł czyta dużo książek o życiu duchowym. Prosi kapłanów, u których się spowiada, aby pomagali mu kierować swoim życiem religijnym. Bardzo dużo się modli każdego dnia. Paweł stawia sobie pytania: "Co ma dalej robić? Jaką iść drogą, by walczyć o zbawienie tylu zbłąkanych ludzi?". Jednocześnie modląc się cierpliwie czeka, aż Bóg da mu jakiś wyraźny znak.

W roku 1720, gdy Paweł miał 26 lat, wracał kiedyś w skupieniu po przyjęciu komunii św. z kościoła do domu. Nagle ujrzał samego siebie, przybranego w czarną szatę z białym krzyżem na piersi, a pod krzyżem było wypisane białymi literami święte Imię Jezus. Jednocześnie usłyszał głos mówiący: "To wskazuje, jak czyste i bez zmazy powinno być serce, które ma nosić wyryte na sobie święte imię Jezus". Gdy widzenie znikło, jego oczy napełniły się łzami.

Pewnego dnia, w widzeniu, ukazała mu się Matka Najświętsza przyodziana w tę samą czarną szatę jaką ujrzał poprzednio. Nosiła na piersi znak Męki Pańskiej białe serce, nad którym wznosił się krzyż na czarnym tle. W środku serca wypisane były białymi literami słowa JESU XPI PASSIO - to znaczy: Męka Jezusa Chrystusa. Najświętsza Maryja Panna wyjaśniła Pawłowi, że jest ubrana na czarno, na znak żałoby po śmierci Syna i poleciła mu założyć zakon, w którym zakonnicy będą tak samo ubrani i będą pamiętać o męce i śmierci Pana Jezusa. Teraz już wiedział, że wolą Bożą jest założenie nowego zakonu, który później będzie się nazywał zakonem pasjonistów i że on, Paweł, ma tego dokonać.

Światu trzeba przypominać o wielkiej miłości Boga, który przez Jezusa dokonał zbawienia na krzyżu.

Paweł zakłada czarny strój zakonny - habit oraz pisze Regułę nowego Zgromadzenia. Następnie gromadzi zakonników i staje się wielkim misjonarzem głoszącym prawdę o Jezusie, który z miłości do ludzi i dla ich zbawienia oddaje życie na krzyżu.

W roku 1775, po pięknym życiu, pełnym miłości Boga i ludzi, Paweł umiera w Rzymie. W 1867 roku Paweł od Krzyża zostaje ogłoszony świętym.

 

sw-pawel-od-krzyza

 

W miasteczku Ovada,
we włoskiej krainie,
urodził się chłopczyk,
w dość licznej rodzinie.

 

Mama oraz tata
bardzo się cieszyli,

po trzech dniach w kościele
Pawełka ochrzcili.

 

Siedząc na kolanach
swej kochanej mamy,

uczy się pacierza,

który wszyscy znamy.

 

Całym swoim sercem
opowiadań słucha

i bardzo się cieszy,

że Jezus go kocha.

Gdy Pawełek płacze,
mama krzyż bierze w ręce
i mówi do synka:

- Jezus cierpiał więcej!

Chłopiec patrzy z uwagą,
w sercu myśli snuje,
Jezusowi na krzyżu,
serdecznie współczuje.

Płyną lata dzieciństwa,
czas nauki, zabawy,
bardzo częstej modlitwy
i wypraw wspaniałych.

Coraz bardziej poznaje
w Chrystusa wpatrzony,
że przez miłość Boga
człowiek jest zbawiony.

A gdy ze swym bratem
wpadną wprost do rzeki,
to od Pięknej Pani
doznają opieki.

Stając się młodzieńcem
wie już doskonale:

- muszę iść za Jezusem
i żyć ku Bożej chwale.

Chce nieść ludziom błądzącym,
słowa wsparcia, zachęty

i uczyć, że mądrości

znakiem jest krzyż święty.

 

W duszy Paweł podziwia,
Maryję w żałobnej tunice

strój czarny więc przywdziewa,
z sercem na habicie.

 

Z błogosławieństwem rodziców,
w nową. drogę wyrusza,

by głosząc miłość Boga,
poświęcić się dla Chrystusa.

 

Po wielu dniach modlitwy,
pełen Bożego natchnienia,
pisze dla pasjonistów,
Regułę zgromadzenia.

Gromadzi wokół siebie,
odważnych zakonników,
by nieść nadzieję smutnym,

by razem ratować grzeszników.

Powstają potrzebne klasztory,
w nich cicho umacnia się dusza,
bo Paweł chce ze współbraćmi,
głosić Mękę Jezusa.

 

Jest przecież Pawłem od Krzyża,
takie chciał imię mieć nowe

i z krzyżem jak ze sztandarem,
życia przemierzać drogę.

 

Z miłości do Boga powstaje,
prawdziwa dobroć człowieka,
a tylu bliźnich jest wokół,

w nich Chrystus na miłość czeka.

 

Paweł pomaga ludziom,

tam gdzie jest wojna, zwątpienie,
pragnie ratować ich dusze,

nieść łaskę i przebaczenie.

Pójdzie też do bandytów,
pokaże im krzyż Chrystusa,
odważnie wskaże ich grzechy
i wielu ogarnie skrucha.

Jest wielkim misjonarzem,
już w całym kraju go znają,
głosi kazania, spowiada,
słuchacze się nawracają.

 

Przychodzą prosząc o radę,
a Paweł skupiony poucza:
- Trzeba zawsze pamiętać,

o wielkich cierpieniach Jezusa.

 

Jego obecność, modlitwa,
moc Bożą wypraszają,
więc matki swoje dzieci,
do Pawła przyprowadzają.

 

Znana jest świętość Pawła,
jego mądrość i męstwo,
więc nawet Ojciec Święty,
prosi o błogosławieństwo.

 

Zakonodawca święty,

w przyjaźni ze Zbawicielem,
dla Niego działał i tworzył

i w duszy cierpiał wiele.

 

Gdy przyszła godzina śmierci,
przyjął go Bóg, Pan, do siebie,
by razem z aniołami

przeżywać mógł szczęście w niebie.

  

Tak Jezusowi pomagał

Paweł - apostoł Krzyża,

Pamiętaj na cale życie,

Że Krzyż do nieba zbliża.

 

Wykorzystano teksty i ilustracje z książki wydanej w 2008 r. staraniem Klasztoru OO. Pasjonistów w Rawie Mazowieckiej.

Dziękujemy autorowi tekstu - o. Jerzemu Chrzanowskiemu CP oraz autorowi oprac. graficznego - Tomaszowi Nowickiemu za zgodę na publikację.Poprawiony (wtorek, 11 grudnia 2012 13:21)

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież